Počkejte prosím chvíli...
Nepřihlášený uživatel

uchi.vscht.cz

Nacházíte se:  → O ústavu

Ústav chemického inženýrství

O ústavu

Ústav chemického inženýrství patří mezi největší ústavy Fakulty chemicko-inženýrské. Zajišťuje výuku mnoha předmětů bakalářského i magisterského studijního cyklu, nabízí i řadu předmětů pro posluchače doktorského studijního programu. Široce rozkročeny jsou i výzkumné aktivity ústavu – od tradičních chemicko-inženýrských témat (sdílení hmoty v kolonových aparátech, optimalizace technologických procesů, katalytické reaktory a polymerace) sahají až k nově etablovaným směrům typu mikrofluidní zařízení, bioinženýrské aplikace, příprava a aplikace nanočástic, energetické aplikace a další.

Studentům ústav nabízí možnost spolupráce na vybraných výzkumných projektech, a to i nad rámec bakalářské / diplomové či disertační práce. Velkou výhodou absolventů chemického inženýrství je jejich univerzálnost. Ve světě i u nás patří chemičtí inženýři k nejlépe honorovaným inženýrským profesím a při volbě zaměstnání nemají problémy.

Historie Ústavu chemického inženýrství

Na VŠCHT Praha, jako na prvním pracovišti v Československu, se chemické inženýrství jako předmět začalo vyučovat od roku 1950. V roce 1951 byl zde založen Ústav provozního inženýrství, později Katedra procesů a aparátů a nyní Ústav chemického inženýrství (ÚCHI). Zásluhu na založení tohoto progresivního oboru mají Prof. G. L. Standart, Dr.Sc. (původem z USA) a Prof. Ing. H. Steidl, Dr.Sc. Chemické inženýrství má proto na VŠCHT Praha tradici 70 let a v současné době tvoří nedílnou součást tzv. společného základu u všech studijních oborů na VŠCHT Praha.

Co je chemické inženýrství?

Chemické inženýrství se tradičně zabývá zejména procesy (bio)chemického charakteru, např. jejich návrhy a optimalizací z hlediska technologického, ekologického a ekonomického, analýzami jejich bezpečnosti a spolehlivosti aj. Metodiky chemického inženýrství ve spojení s nejmodernějšími nástroji informatiky a výpočetní techniky umožňují efektivní řešení současných i budoucích problémů zejména chemického, biochemického a farmaceutického průmyslu, ekologie, energetiky a materiálového inženýrství. Moderní chemické inženýrství má záběr mnohem širší a nachází řadu aplikací i v oborech jako jsou např. biotechnologické procesy, tkáňové, genetické a biochemické inženýrství.

Pedagogická činnost ústavu

Ústav chemického inženýrství je hlavním garantem bakalářských studijních programů Nano a mikrotechnologie v chemickém inženýrství a Chemické inženýrství a bioinženýrství, zajišťuje výuku řady základních předmětů chemicko-inženýrského kurikula i pro další studijní programy v rámci VŠCHT Praha. Na ústavu jsou každoročně vypracovávány desítky kvalitních bakalářských prací.

V rámci magisterského studia ústav zajišťuje studijní program Chemické inženýrství a bioinženýrství a řadu předmětů povinných, povinně volitelných či volitelných pro další magisterské studijní programy. Při výuce ve studiu oboru se plně uplatňuje kreditní systém, takže si posluchač může své vzdělání do značné míry uzpůsobit dle svých preferencí. Požaduje se pouze, aby si mezi povinnými, a skupinami volitelných předmětů vybral tak, že splňuje požadovaný počet kreditů. Kromě chemicko-inženýrsky orientovaných předmětů prohlubujících teoretický základ daného oboru je v nabídce i skupina předmětů zabíhajících do jiných oborů (mikro- a nanotechnologie, biotechnologie, fyzikální chemie, ekonomika, atd.) a skupina předmětů zaměřených na zvládnutí práce s výpočetní technikou a standardním programovým vybavením jako jedním z významných nástrojů chemického inženýra. Všeobecný přehled a samostatná experimentální i teoretická práce se upevňují v laboratořích oboru, exkurzích a odborné praxi. V závěru magisterského studia vypracovává každý student diplomovou práci, která má charakter základního nebo aplikovaného výzkumu teoretického či experimentálního, silně jsou zastoupena témata související s matematickým modelováním procesů.

Zájemci o doktorské studium si mohou vybrat téma, pracoviště a vedoucího. Vědecká příprava trvá zpravidla 4 roky, během ní je třeba složit 3-6 zkoušek z jednotlivých předmětů, zkoušku z angličtiny a rigorózní zkoušku. K tomu ještě náleží sepsání a obhájení doktorské disertační práce, která má prokázat schopnost samostatné vědecké práce.

Studenti a výzkum na ÚCHI

Studenti se podílejí na výzkumu na našem ústavu často již od 2. ročníku bakalářského studia. Nejpozději ve 3. ročníku si vybírají téma bakalářské práce, přičemž nabídka témat je velice široká zejména pro studenty studijních programů Chemické inženýrství a bioinženýrství, Chemie a Nano- a mikrotechnologie pro chemické inženýrství a zahrnuje možnost práce experimentální i teoretické, včetně možnosti práce na špičkových přístrojích a seznámení s pokročilými technikami matematického modelování apod. Většina studentů poté pokračuje studiem magisterského program Chemické inženýrství a bioinženýrství, přičemž v rámci studia postupně roste podíl samostatné odborné práce v některé z výzkumných skupin na ústavu. Pro zájemce o akademickou i R&D kariéru nabízíme i doktorský program Chemické inženýrství.

Studentská vědecká konference

Studentská vědecká konference (SVK) je studentská soutěž, na níž studenti bakalářského i magisterského studia prezentují výsledky své výzkumné práce. Soutěž se koná každoročně druhé polovině v listopadu a na tento den je vyhlášen Rektorský den. Na našem ústavu je otevíráno 6 - 8 sekcí, kde soutěžící studenti prezentují své práce formou přednášek. Tyto příspěvky jsou hodnoceny komisemi složenými z pedagogů ústavu a zástupců průmyslové sféry. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány finančně, na odměnách se pravidelně podílejí i naši průmysloví partneři.

Informace pro uchazeče u studium

Pokud uvažujete o studiu programů zajišťovaných naším ústavem, přihlaste se ke studiu na Fakultu chemicko-inženýrskou VŠCHT. Nabízíme kvalitní inženýrský základ se širokými možnostmi uplatnění! Posluchači se mohou již v raných fázích studia podílet na experimentálním i teoretickém výzkumu, budou využívat špičkovou techniku i programové vybavení.

01
02
03
04
05
06
07

Aktualizováno: 8.6.2020 12:51, Autor: Jitka Čejková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit plnou verzi