izrael

Prague – Weizmann Summer School in Drug Discovery and Development

Novinkám ve vývoji léčiv se od 30.7. do 3.8. společně věnovali izraelští a čeští vědci a zástupci světového farmaceutického průmyslu v rámci už tradiční akce Prague – Weizmann Summer School in Drug Discovery and Development. Inspirativní přednášky sledovali v izraelském Rehovotu studenti z různých zemí včetně Česka a seznamovali se s detaily vzniku nových léků, od základního výzkumu po uvedení do klinické praxe.

Většinou se jednalo o doktorandy a postdoktorandy, kteří se letos rekrutovali z celkem 26 zemí. O přednášky se staraly rovným dílem ÚOCHB, VŠCHT Praha a v posledních pěti letech také prestižní vědecká instituce z Izraele, Weizmann Institute of Science. Vedle kapacit z akademické sféry tradičně nechyběli ani pracovníci velkých farmaceutických společností. Letos se účastnil například Pfizer, AbbVie, NeuroDerm, Solgate nebo Anima Biotech.

Cílem bylo studenty a studentky lépe připravit na nástrahy, které se pojí s vývojem nových léčiv. Ať už je potíže potkají na začátku cesty, tedy v laboratořích vědeckých institucí, během snahy získat potřebné finanční zdroje nebo při budování spolupráce s farmaceutickými firmami. V praxi panuje značná konkurence a šanci uspět má jen zlomek slibných molekul. Důležitou roli přitom hraje, jak dobře je nastavený systém převádění výsledků vědeckého bádání do praxe, tzv. transfer technologií.

Náš Ústav chemického inženýrství na této akci reprezentovali tři studenti (Martin Balouch, Stanislav Chvíla a Filip Hládek) a také profesor František Štěpánek. Zatímco řečníci se zabývali především objevy a vývojem léků, naši zástupci měli příspěvky zaměřené na formulace špatně rozpustných léků.

Foto: The Parc