Počkejte prosím chvíli...
stdClass Object
(
    [nazev] => 
    [adresa_url] => 
    [api_hash] => 
    [seo_desc] => 
    [jazyk] => 
    [jednojazycny] => 
    [barva] => modra
    [indexace] => 1
    [obrazek] => 
    [ga_force] => 
    [cookie_force] => 
    [secureredirect] => 1
    [google_verification] => UOa3DCAUaJJ2C3MuUhI9eR1T9ZNzenZfHPQN4wupOE8
    [ga_account] => UA-10822215-6
    [ga_domain] => 
    [ga4_account] => G-VKDBFLKL51
    [gtm_id] => 
    [gt_code] => 
    [kontrola_pred] => 
    [omezeni] => 
    [pozadi1] => 
    [pozadi2] => 
    [pozadi3] => 
    [pozadi4] => 
    [pozadi5] => 
    [robots] => 
    [htmlheaders] => 
    [newurl_domain] => 'uchi.vscht.cz'
    [newurl_jazyk] => 'cs'
    [newurl_akce] => '[cs]'
    [newurl_iduzel] => 
    [newurl_path] => 8548/39341/39375
    [newurl_path_link] => Odkaz na newurlCMS
    [iduzel] => 39375
    [platne_od] => 31.10.2023 17:10:00
    [zmeneno_cas] => 31.10.2023 17:10:45.034811
    [zmeneno_uzivatel_jmeno] => Jan Kříž
    [canonical_url] => 
    [idvazba] => 41885
    [cms_time] => 1711699062
    [skupina_www] => Array
        (
        )

    [slovnik] => stdClass Object
        (
            [preloader] => Počkejte prosím chvíli... 
            [logo_href] => /
            [logo] => 
            [logo_mobile_href] => /
            [logo_mobile] => 

uchi.vscht.cz

[google_search] => 001523547858480163194:u-cbn29rzve [social_fb_odkaz] => [social_tw_odkaz] => [social_yt_odkaz] => [intranet_odkaz] => [intranet_text] => [mobile_over_nadpis_menu] => Menu [mobile_over_nadpis_search] => Hledání [mobile_over_nadpis_jazyky] => Jazyky [mobile_over_nadpis_login] => Přihlášení [menu_home] => Domovská stránka [paticka_mapa_odkaz] => [paticka_budova_a_nadpis] => BUDOVA A [paticka_budova_a_popis] => Rektorát, oddělení komunikace, pedagogické oddělení, děkanát FCHT, centrum informačních služeb [paticka_budova_b_nadpis] => BUDOVA B [paticka_budova_b_popis] => Věda a výzkum, děkanát FTOP, děkanát FPBT, děkanát FCHI, výpočetní centrum, zahraniční oddělení, kvestor [paticka_budova_c_nadpis] => BUDOVA C [paticka_budova_c_popis] => Dětský koutek Zkumavka, praktický lékař, katedra ekonomiky a managementu, ústav matematiky [paticka_budova_1_nadpis] => NÁRODNÍ TECHNICKÁ KNIHOVNA [paticka_budova_1_popis] => [paticka_budova_2_nadpis] => STUDENTSKÁ KAVÁRNA CARBON [paticka_budova_2_popis] => [paticka_adresa] => VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
[paticka_odkaz_mail] => mailto:cejkovaj@vscht.cz [zobraz_desktop_verzi] => zobrazit plnou verzi [social_fb_title] => [social_tw_title] => [social_yt_title] => [aktualizovano] => Aktualizováno [autor] => Autor [social_in_odkaz] => [drobecky] => Nacházíte se: [den_kratky_0] => [novinky_kategorie_1] => [novinky_kategorie_2] => [novinky_kategorie_3] => [novinky_kategorie_4] => [novinky_kategorie_5] => [novinky_archiv_url] => /novinky [novinky_servis_archiv_rok] => [novinky_servis_nadpis] => [novinky_dalsi] => Další novinky [novinky_archiv] => Archiv novinek [novinky_servis_kategorie_vse] => vše [novinky_servis_archiv_submit] => Filtrovat [archiv_novinek] => Archiv novinek [more_info] => [den_kratky_1] => [den_kratky_5] => [zobraz_mobilni_verzi] => zobrazit responzivní verzi [den_kratky_3] => [den_kratky_6] => [dokumenty_kod] => Kód [dokumenty_nazev] => Název dokumentu [dokumenty_platne_od] => Platné od [dokumenty_platne_do] => Platné do [den_kratky_4] => [den_kratky_2] => [nepodporovany_prohlizec] => [stahnout] => [novinka_publikovano] => Publikovano: [novinka_datum_konani] => Datum konani: [social_li_odkaz] => [hledani_nadpis] => hledání [hledani_nenalezeno] => Nenalezeno... [hledani_vyhledat_google] => vyhledat pomocí Google ) [poduzel] => stdClass Object ( [39415] => stdClass Object ( [obsah] => [poduzel] => stdClass Object ( [39419] => stdClass Object ( [obsah] => [iduzel] => 39419 [canonical_url] => //new-uchi.vscht.cz/39415/39419 [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[menu-main] [sablona] => stdClass Object ( [class] => api_html [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [50931] => stdClass Object ( [obsah] => [iduzel] => 50931 [canonical_url] => _clone_ [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [50928] => stdClass Object ( [obsah] => [iduzel] => 50928 [canonical_url] => _clone_ [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) ) [iduzel] => 39415 [canonical_url] => //new-uchi.vscht.cz/39415 [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[cs]/39415 [sablona] => stdClass Object ( [class] => api_html [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [39416] => stdClass Object ( [obsah] => [poduzel] => stdClass Object ( [39422] => stdClass Object ( [nazev] => Úvodní stránka [seo_title] => Úvodní stránka [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [perex] => [ikona] => [obrazek] => [ogobrazek] => [pozadi] => [obsah] => [urlnadstranka] => [iduzel] => 39422 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /home [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_novinky [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [50953] => stdClass Object ( [nazev] => Ústav chemického inženýrství [seo_title] => O ústavu [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [perex] => [ikona] => logo [obrazek] => [pozadi] => [obsah] =>

O ústavu

Ústav chemického inženýrství patří mezi největší ústavy Fakulty chemicko-inženýrské. Zajišťuje výuku mnoha předmětů bakalářského i magisterského studijního cyklu, nabízí i řadu předmětů pro posluchače doktorského studijního programu. Široce rozkročeny jsou i výzkumné aktivity ústavu – od tradičních chemicko-inženýrských témat (sdílení hmoty v kolonových aparátech, optimalizace technologických procesů, katalytické reaktory a polymerace) sahají až k nově etablovaným směrům typu mikrofluidní zařízení, bioinženýrské aplikace, příprava a aplikace nanočástic, energetické aplikace a další.

Studentům ústav nabízí možnost spolupráce na vybraných výzkumných projektech, a to i nad rámec bakalářské / diplomové či disertační práce. Velkou výhodou absolventů chemického inženýrství je jejich univerzálnost. Ve světě i u nás patří chemičtí inženýři k nejlépe honorovaným inženýrským profesím a při volbě zaměstnání nemají problémy.

Historie Ústavu chemického inženýrství

Na VŠCHT Praha, jako na prvním pracovišti v Československu, se chemické inženýrství jako předmět začalo vyučovat od roku 1950. V roce 1951 byl zde založen Ústav provozního inženýrství, později Katedra procesů a aparátů a nyní Ústav chemického inženýrství (ÚCHI). Zásluhu na založení tohoto progresivního oboru mají Prof. G. L. Standart, Dr.Sc. (původem z USA) a Prof. Ing. H. Steidl, Dr.Sc. Chemické inženýrství má proto na VŠCHT Praha tradici 70 let a v současné době tvoří nedílnou součást tzv. společného základu u všech studijních oborů na VŠCHT Praha.

Co je chemické inženýrství?

Chemické inženýrství se tradičně zabývá zejména procesy (bio)chemického charakteru, např. jejich návrhy a optimalizací z hlediska technologického, ekologického a ekonomického, analýzami jejich bezpečnosti a spolehlivosti aj. Metodiky chemického inženýrství ve spojení s nejmodernějšími nástroji informatiky a výpočetní techniky umožňují efektivní řešení současných i budoucích problémů zejména chemického, biochemického a farmaceutického průmyslu, ekologie, energetiky a materiálového inženýrství. Moderní chemické inženýrství má záběr mnohem širší a nachází řadu aplikací i v oborech jako jsou např. biotechnologické procesy, tkáňové, genetické a biochemické inženýrství.

Pedagogická činnost ústavu

Ústav chemického inženýrství je hlavním garantem bakalářských studijních programů Nano a mikrotechnologie v chemickém inženýrství a Chemické inženýrství a bioinženýrství, zajišťuje výuku řady základních předmětů chemicko-inženýrského kurikula i pro další studijní programy v rámci VŠCHT Praha. Na ústavu jsou každoročně vypracovávány desítky kvalitních bakalářských prací.

V rámci magisterského studia ústav zajišťuje studijní program Chemické inženýrství a bioinženýrství a řadu předmětů povinných, povinně volitelných či volitelných pro další magisterské studijní programy. Při výuce ve studiu oboru se plně uplatňuje kreditní systém, takže si posluchač může své vzdělání do značné míry uzpůsobit dle svých preferencí. Požaduje se pouze, aby si mezi povinnými, a skupinami volitelných předmětů vybral tak, že splňuje požadovaný počet kreditů. Kromě chemicko-inženýrsky orientovaných předmětů prohlubujících teoretický základ daného oboru je v nabídce i skupina předmětů zabíhajících do jiných oborů (mikro- a nanotechnologie, biotechnologie, fyzikální chemie, ekonomika, atd.) a skupina předmětů zaměřených na zvládnutí práce s výpočetní technikou a standardním programovým vybavením jako jedním z významných nástrojů chemického inženýra. Všeobecný přehled a samostatná experimentální i teoretická práce se upevňují v laboratořích oboru, exkurzích a odborné praxi. V závěru magisterského studia vypracovává každý student diplomovou práci, která má charakter základního nebo aplikovaného výzkumu teoretického či experimentálního, silně jsou zastoupena témata související s matematickým modelováním procesů.

Zájemci o doktorské studium si mohou vybrat téma, pracoviště a vedoucího. Vědecká příprava trvá zpravidla 4 roky, během ní je třeba složit 3-6 zkoušek z jednotlivých předmětů, zkoušku z angličtiny a rigorózní zkoušku. K tomu ještě náleží sepsání a obhájení doktorské disertační práce, která má prokázat schopnost samostatné vědecké práce.

Studenti a výzkum na ÚCHI

Studenti se podílejí na výzkumu na našem ústavu často již od 2. ročníku bakalářského studia. Nejpozději ve 3. ročníku si vybírají téma bakalářské práce, přičemž nabídka témat je velice široká zejména pro studenty studijních programů Chemické inženýrství a bioinženýrství, Chemie a Nano- a mikrotechnologie pro chemické inženýrství a zahrnuje možnost práce experimentální i teoretické, včetně možnosti práce na špičkových přístrojích a seznámení s pokročilými technikami matematického modelování apod. Většina studentů poté pokračuje studiem magisterského program Chemické inženýrství a bioinženýrství, přičemž v rámci studia postupně roste podíl samostatné odborné práce v některé z výzkumných skupin na ústavu. Pro zájemce o akademickou i R&D kariéru nabízíme i doktorský program Chemické inženýrství.

Studentská vědecká konference

Studentská vědecká konference (SVK) je studentská soutěž, na níž studenti bakalářského i magisterského studia prezentují výsledky své výzkumné práce. Soutěž se koná každoročně druhé polovině v listopadu a na tento den je vyhlášen Rektorský den. Na našem ústavu je otevíráno 6 - 8 sekcí, kde soutěžící studenti prezentují své práce formou přednášek. Tyto příspěvky jsou hodnoceny komisemi složenými z pedagogů ústavu a zástupců průmyslové sféry. Nejlepší práce ve všech sekcích jsou odměňovány finančně, na odměnách se pravidelně podílejí i naši průmysloví partneři.

Informace pro uchazeče u studium

Pokud uvažujete o studiu programů zajišťovaných naším ústavem, přihlaste se ke studiu na Fakultu chemicko-inženýrskou VŠCHT. Nabízíme kvalitní inženýrský základ se širokými možnostmi uplatnění! Posluchači se mohou již v raných fázích studia podílet na experimentálním i teoretickém výzkumu, budou využívat špičkovou techniku i programové vybavení.

[urlnadstranka] => [iduzel] => 50953 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /onas [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_galerie [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [50954] => stdClass Object ( [nazev] => Studium [seo_title] => Studium [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] => [urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 50954 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium [sablona] => stdClass Object ( [class] => boxy [html] => [css] => [js] => $(function() { setInterval(function () { $('*[data-countdown]').each(function() { CountDownIt('#'+$(this).attr("id")); }); },1000); setInterval(function () { $('.homebox_slider:not(.stop)').each(function () { slide($(this),true); }); },5000); }); function CountDownIt(selector) { var el=$(selector);foo = new Date; var unixtime = el.attr('data-countdown')*1-parseInt(foo.getTime() / 1000); if(unixtime<0) unixtime=0; var dnu = 1*parseInt(unixtime / (3600*24)); unixtime=unixtime-(dnu*(3600*24)); var hodin = 1*parseInt(unixtime / (3600)); unixtime=unixtime-(hodin*(3600)); var minut = 1*parseInt(unixtime / (60)); unixtime=unixtime-(minut*(60)); if(unixtime<10) {unixtime='0'+unixtime;} if(dnu<10) {unixtime='0'+dnu;} if(hodin<10) {unixtime='0'+hodin;} if(minut<10) {unixtime='0'+minut;} el.html(dnu+':'+hodin+':'+minut+':'+unixtime); } function slide(el,vlevo) { if(el.length<1) return false; var leva=el.find('.content').position().left; var sirka=el.width(); var pocet=el.find('.content .homebox').length-1; var cislo=leva/sirka*-1; if(vlevo) { if(cislo+1>pocet) cislo=0; else cislo++; } else { if(cislo==0) cislo=pocet-1; else cislo--; } el.find('.content').animate({'left':-1*cislo*sirka}); el.find('.slider_puntiky a').removeClass('selected'); el.find('.slider_puntiky a.puntik'+cislo).addClass('selected'); return false; } function slideTo(el,cislo) { if(el.length<1) return false; var sirka=el.width(); var pocet=el.find('.content .homebox').length-1; if(cislo<0 || cislo>pocet) return false; el.find('.content').animate({'left':-1*cislo*sirka}); el.find('.slider_puntiky a').removeClass('selected'); el.find('.slider_puntiky a.puntik'+cislo).addClass('selected'); return false; } [autonomni] => 1 ) ) [50955] => stdClass Object ( [nazev] => Věda a výzkum [seo_title] => Věda a výzkum [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] => [urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 50955 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /veda [sablona] => stdClass Object ( [class] => boxy [html] => [css] => [js] => $(function() { setInterval(function () { $('*[data-countdown]').each(function() { CountDownIt('#'+$(this).attr("id")); }); },1000); setInterval(function () { $('.homebox_slider:not(.stop)').each(function () { slide($(this),true); }); },5000); }); function CountDownIt(selector) { var el=$(selector);foo = new Date; var unixtime = el.attr('data-countdown')*1-parseInt(foo.getTime() / 1000); if(unixtime<0) unixtime=0; var dnu = 1*parseInt(unixtime / (3600*24)); unixtime=unixtime-(dnu*(3600*24)); var hodin = 1*parseInt(unixtime / (3600)); unixtime=unixtime-(hodin*(3600)); var minut = 1*parseInt(unixtime / (60)); unixtime=unixtime-(minut*(60)); if(unixtime<10) {unixtime='0'+unixtime;} if(dnu<10) {unixtime='0'+dnu;} if(hodin<10) {unixtime='0'+hodin;} if(minut<10) {unixtime='0'+minut;} el.html(dnu+':'+hodin+':'+minut+':'+unixtime); } function slide(el,vlevo) { if(el.length<1) return false; var leva=el.find('.content').position().left; var sirka=el.width(); var pocet=el.find('.content .homebox').length-1; var cislo=leva/sirka*-1; if(vlevo) { if(cislo+1>pocet) cislo=0; else cislo++; } else { if(cislo==0) cislo=pocet-1; else cislo--; } el.find('.content').animate({'left':-1*cislo*sirka}); el.find('.slider_puntiky a').removeClass('selected'); el.find('.slider_puntiky a.puntik'+cislo).addClass('selected'); return false; } function slideTo(el,cislo) { if(el.length<1) return false; var sirka=el.width(); var pocet=el.find('.content .homebox').length-1; if(cislo<0 || cislo>pocet) return false; el.find('.content').animate({'left':-1*cislo*sirka}); el.find('.slider_puntiky a').removeClass('selected'); el.find('.slider_puntiky a.puntik'+cislo).addClass('selected'); return false; } [autonomni] => 1 ) ) [50956] => stdClass Object ( [nazev] => Kontakty [seo_title] => Kontakty [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] => [urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 50956 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /kontakty [sablona] => stdClass Object ( [class] => boxy [html] => [css] => [js] => $(function() { setInterval(function () { $('*[data-countdown]').each(function() { CountDownIt('#'+$(this).attr("id")); }); },1000); setInterval(function () { $('.homebox_slider:not(.stop)').each(function () { slide($(this),true); }); },5000); }); function CountDownIt(selector) { var el=$(selector);foo = new Date; var unixtime = el.attr('data-countdown')*1-parseInt(foo.getTime() / 1000); if(unixtime<0) unixtime=0; var dnu = 1*parseInt(unixtime / (3600*24)); unixtime=unixtime-(dnu*(3600*24)); var hodin = 1*parseInt(unixtime / (3600)); unixtime=unixtime-(hodin*(3600)); var minut = 1*parseInt(unixtime / (60)); unixtime=unixtime-(minut*(60)); if(unixtime<10) {unixtime='0'+unixtime;} if(dnu<10) {unixtime='0'+dnu;} if(hodin<10) {unixtime='0'+hodin;} if(minut<10) {unixtime='0'+minut;} el.html(dnu+':'+hodin+':'+minut+':'+unixtime); } function slide(el,vlevo) { if(el.length<1) return false; var leva=el.find('.content').position().left; var sirka=el.width(); var pocet=el.find('.content .homebox').length-1; var cislo=leva/sirka*-1; if(vlevo) { if(cislo+1>pocet) cislo=0; else cislo++; } else { if(cislo==0) cislo=pocet-1; else cislo--; } el.find('.content').animate({'left':-1*cislo*sirka}); el.find('.slider_puntiky a').removeClass('selected'); el.find('.slider_puntiky a.puntik'+cislo).addClass('selected'); return false; } function slideTo(el,cislo) { if(el.length<1) return false; var sirka=el.width(); var pocet=el.find('.content .homebox').length-1; if(cislo<0 || cislo>pocet) return false; el.find('.content').animate({'left':-1*cislo*sirka}); el.find('.slider_puntiky a').removeClass('selected'); el.find('.slider_puntiky a.puntik'+cislo).addClass('selected'); return false; } [autonomni] => 1 ) ) [48528] => stdClass Object ( [obsah] => [iduzel] => 48528 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) ) [iduzel] => 39416 [canonical_url] => //new-uchi.vscht.cz/39416 [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[cs]/39416 [sablona] => stdClass Object ( [class] => api_html [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [519] => stdClass Object ( [nadpis] => [data] => [poduzel] => stdClass Object ( [61411] => stdClass Object ( [nadpis] => [apiurl] => https://studuj-api.cis.vscht.cz/cms/?weburl=/sis [urlwildcard] => cis-path [iduzel] => 61411 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /sis [sablona] => stdClass Object ( [class] => api_html [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) ) [iduzel] => 519 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) ) [sablona] => stdClass Object ( [class] => web [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) [api_suffix] => )

DATA


stdClass Object
(
    [nazev] => Bakalářské studium
    [seo_title] => Bakalářské
    [seo_desc] => 
    [autor] => 
    [autor_email] => 
    [obsah] => 
    [submenuno] => 
    [urlnadstranka] => 
    [ogobrazek] => 
    [pozadi] => 
    [newurl_domain] => 'uchi.vscht.cz'
    [newurl_jazyk] => 'cs'
    [newurl_akce] => '/studium/bakalarske/ibp/'
    [newurl_iduzel] => 
    [newurl_path] => 8548/39341/39375/39416/50954/50988
    [newurl_path_link] => Odkaz na newurlCMS
    [iduzel] => 50988
    [platne_od] => 18.01.2020 19:40:00
    [zmeneno_cas] => 18.01.2020 19:40:07.3594
    [zmeneno_uzivatel_jmeno] => Jitka Čejková
    [canonical_url] => 
    [idvazba] => 58083
    [cms_time] => 1711699454
    [skupina_www] => Array
        (
        )

    [slovnik] => Array
        (
        )

    [poduzel] => stdClass Object
        (
            [52112] => stdClass Object
                (
                    [obsah] => 
                    [poduzel] => stdClass Object
                        (
                            [52113] => stdClass Object
                                (
                                    [nadpis] => 
                                    [odkaz] => /studium/bakalarske/programy
                                    [text_odkazu] => Bakalářské studijní programy
                                    [perex] => 
                                    [skupina] => Informace pro zájemce o studium
                                    [ikona] => 
                                    [velikost] => 1
                                    [pozice_x] => 2
                                    [pozice_y] => 1
                                    [barva_pozadi] => cervena
                                    [countdown] => 
                                    [obrazek_pozadi] => 
                                    [iduzel] => 52113
                                    [canonical_url] => 
                                    [skupina_www] => Array
                                        (
                                        )

                                    [url] => 
                                    [sablona] => stdClass Object
                                        (
                                            [class] => 
                                            [html] => 
                                            [css] => 
                                            [js] => 
                                            [autonomni] => 
                                        )

                                )

                            [52116] => stdClass Object
                                (
                                    [nazev] => Proč studovat právě u nás!
                                    [seo_title] => Studuj!
                                    [seo_desc] => 
                                    [autor] => 
                                    [autor_email] => 
                                    [perex] => 
                                    [ikona] => palec
                                    [obrazek] => 
                                    [ogobrazek] => 
                                    [pozadi] => 
                                    [obsah] => 

Pokud se rozhodnete studovat u nás, budou vás učit tyto osobnosti. Případně si je můžete pak zvolit i jako školitele své bakalářské či diplomové práce.

stepanek (ořez 215*215px)

Prof. Ing.František Štěpánek, Ph.D.

Laboratoř chemické robotiky

Ovládat z mobilního telefonu chemické mikroroboty, kteří doručují léčiva. Pomocí 3D tisku vytvářet produkty pro personalisovanou medicínu. Propojením počítačové simulace a chytrých experimentů optimalizovat výrobní procesy. Vyvíjet technologie pro přežití v post-antibiotickém světě. Pozorovat a řídit pohyb molekul. Pracovat v týmu a inspirovat ostatní. Prezentovat výsledky na mezinárodních workshopech. Spoluvytvářet technologickou strategii firem. Cestovat, bavit se, poznávat, vítězit. S tím vším potřebujeme v Laboratoři chemické robotiky nutně pomoci. Přidáš se k nám?

pribyl (ořez 215*215px)

Prof. Ing.Michal Přibyl, Ph.D.

Víte, co je to chemické inženýrství? Že ne? Pak vězte, že je to ta nejbáječnější věda, která Vás v zaměstnání, ve Vašem podniku i ve Vašem životě naučí rozlišovat důležité od nepodstatného a dovolí Vám řešit i velmi složité problémy pomocí jednoduchých nástrojů. Díky chemickým inženýrům umíme stavět chemické továrny, vyrábět léky, vypořádat se se znečištěným životním prostředím, porozumět chování buněk i mnohobuněčných organizmů a troufnu si říci, že většina z nás by dokázala sestavit přebytkový státní rozpočet. A abyste si nemysleli, že jsme nějaká béčka, tak mezi námi najdete borce, kteří tvrdě makali a sbírali zkušenosti třeba na Stanford University (4), Imperial College London (8), ETH Curych (9), Princeton university (11), University of Wisconsin-Madison (54), University of Notre Dame (195) atd. To číslo v závorce je pořadí pracoviště v celosvětovém žebříčku univerzit QS World University Rankings® 2015/16. Kromě toho, naše fakulta je podle časopisu Týden nejlepší mezi všemi technickými fakultami v celé ČR, a to už něco znamená!!!

Tokarova (ořez 215*215px)

Ing. Viola Tokárová, Ph.D.

Laboratoř biomimetického inženýrství

Ve své práci a výzkumné činnosti se zabývá propojením biomimetiky a principů chemického inženýrství. Biomimetika se zabývá porozuměním přírodních konceptů a technologických řešení, které byly v rámci evolučního procesu vytvářeny k zajištění konkurenceschopnosti různorodých organismů, a jejich převodem do nových aplikací. Laboratoř biomimetického inženýrství se aktivně zabývá přípravou tělu vlastních částic pomocí mikrofluidiky, tvorbou udržitelných antibakteriálních systémů a funkčních povrchů inspirovaných strukturou křídel hmyzu.

Zubov

Ing. Alexandr Zubov, Ph.D.

Proč studovat na ÚCHI? V první řadě protože je náš ústav plný lidí, kteří se vypracovali mezi špičky svého oboru, a zároveň se udrželi "nohama na zemi" a zůstali milými a přátelskými lidmi. Jako pedagogové a vědci jsou proto ohromnou inspirací a motivací nejen pro studenty, ale také pro kolegy z řad zaměstnanců. Navíc studenti (kteří se mnohdy zapojují do výzkumu už od 2. ročníku bakalářského studia) mají opravdu široké možnosti svého vědeckého vyžití - od konstrukce aparatur přes měření na nejmodernějších přístrojích až po ryze teoretickou práci a "programování" matematických modelů v jazyce počítače. Navštivte nás a udělejte si obrázek sami!

Vedoucí ústavu, pan profesor Štěpánek, získal ocenění pro nejlepšího vysokoškolského pedagoga - Cena Siemens 2019

Cena Wernera von Siemense 2019 v kategorii Ocenění pedagogické praxe

play
[urlnadstranka] => [iduzel] => 52116 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/studuj [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_galerie [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [52114] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => https://studuj.vscht.cz/podej-si-prihlasku/prijimacky [targetblank] => 1 [text_odkazu] => Podej si přihlášku [perex] => [skupina] => Informace pro zájemce o studium [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 3 [pozice_y] => 1 [barva_pozadi] => cervena [countdown] => [obrazek_pozadi] => [iduzel] => 52114 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [52115] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/studuj [text_odkazu] => Studuj u nás [perex] => [skupina] => Informace pro zájemce o studium [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 1 [pozice_y] => 1 [barva_pozadi] => cervena [countdown] => [obrazek_pozadi] => [iduzel] => 52115 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) ) [iduzel] => 52112 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => dokumenty [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [52133] => stdClass Object ( [nazev] => Seznam bakalářských předmětů [seo_title] => Bakalářské předměty [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

 

     

Disperzní systémy I

 

Disperzní systémy II

 

Chemické a bilanční výpočty

 

Chemické inženýrství I

Chemické inženýrství II

Chemické inženýrství A + B

 

Chemicko-inženýrský projekt

 

Chemický průmysl a životní prostředí

 

Inovace strukturovaných produktů

   

Inženýrství biologických procesů

 

Laboratoř přípravy nano a mikromateriálů

 

Laboratoř z chemického inženýrství

Multifunkční chemické a biochemické mikrosystémy

 

Potravinářské inženýrství a bioinženýrství

Produktové inženýrství I

   

Seminář nano a mikrotechnologií

   

Úvod do chemických technologií

 
[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [poduzel] => Array ( ) [iduzel] => 52133 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/predmety [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51411] => stdClass Object ( [obsah] => [poduzel] => stdClass Object ( [52117] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => //uchi.vscht.cz/studium/bakalarske/bakalarka [text_odkazu] => Státní závěrečné zkoušky a bakalářská práce [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 2 [pozice_y] => 5 [barva_pozadi] => cervena [countdown] => [obrazek_pozadi] => [iduzel] => 52117 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51412] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/chbv [text_odkazu] => Chemické a bilanční výpočty [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 3 [pozice_y] => 1 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~S85IKgMA.png [iduzel] => 51412 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51421] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/chiab [text_odkazu] => Chemické inženýrství A + B [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 2 [pozice_y] => 2 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~S87ITEwCAA.png [iduzel] => 51421 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51419] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/chi1 [text_odkazu] => Chemické inženýrství I [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 4 [pozice_y] => 1 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~S87INAQA.png [iduzel] => 51419 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51420] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/chi2 [text_odkazu] => Chemické inženýrství II [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 1 [pozice_y] => 2 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~S87INAIA.png [iduzel] => 51420 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51422] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/chip [text_odkazu] => Chemicko-inženýrský projekt [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 3 [pozice_y] => 2 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~S87ILAAA.png [iduzel] => 51422 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51423] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/chpzp [text_odkazu] => Chemický průmysl a životní prostředí [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 4 [pozice_y] => 2 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~S84oqCoAAA.png [iduzel] => 51423 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51416] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/ds1 [text_odkazu] => Disperzní systémy I [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 1 [pozice_y] => 1 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~Syk2BAA.png [iduzel] => 51416 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51418] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/ds2 [text_odkazu] => Disperzní systémy II [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 2 [pozice_y] => 1 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~Syk2AgA.png [iduzel] => 51418 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51424] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/isp [text_odkazu] => Inovace strukturovaných produktů [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 1 [pozice_y] => 3 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~yywuAAA.png [iduzel] => 51424 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51425] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/ibp [text_odkazu] => Inženýrství biologických procesů [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 2 [pozice_y] => 3 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~y0wqAAA.png [iduzel] => 51425 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51426] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/lpnm [text_odkazu] => Laboratoř přípravy nano a mikromateriálů [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 3 [pozice_y] => 3 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~yynIywUA.png [iduzel] => 51426 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51427] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/lchi [text_odkazu] => Laboratoř z chemického inženýrství [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 4 [pozice_y] => 3 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~y0nOyAQA.png [iduzel] => 51427 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51428] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/mchbm [text_odkazu] => Multifunkční chemické a biochemické mikrosystémy [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 1 [pozice_y] => 4 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~y03OSMoFAA.png [iduzel] => 51428 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51429] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/pib [text_odkazu] => Potravinářské inženýrství a bioinženýrství [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 2 [pozice_y] => 4 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~K8hMAgA.png [iduzel] => 51429 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51430] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/pi1 [text_odkazu] => Produktové inženýrství I [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 3 [pozice_y] => 4 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~K8hUMAQA.png [iduzel] => 51430 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51431] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/snm [text_odkazu] => Seminář nano a mikrotechnologií [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 4 [pozice_y] => 4 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~K87LBQA.png [iduzel] => 51431 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [51432] => stdClass Object ( [nadpis] => [odkaz] => /studium/bakalarske/ucht [text_odkazu] => Úvod do chemických technologií [perex] => [skupina] => Bakalářské předměty [ikona] => [velikost] => 1 [pozice_x] => 1 [pozice_y] => 5 [barva_pozadi] => [countdown] => [obrazek_pozadi] => 0001~~K03OKAEA.png [iduzel] => 51432 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) ) [iduzel] => 51411 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => dokumenty [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [51006] => stdClass Object ( [nazev] => Oblíbené odkazy [barva_pozadi] => cervena [uslideru] => false [text] =>

[poduzel] => Array ( ) [iduzel] => 51006 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => infobox [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [51414] => stdClass Object ( [obsah] => [poduzel] => stdClass Object ( [51415] => stdClass Object ( [nazev] => Chemické a bilanční výpočty [seo_title] => Chemické a bilanční výpočty [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

Program cvičení

  1. Základní fyzikální a chemické veličiny. Jednotky, rozměry, přepočty. Počítání s nepřesnými hodnotami.
  2. Směsi a vyjadřování jejich složení; různá vyjádření složení a vzájemné přepočty.
  3. Složení sloučenin, určení stechiometrického vzorce ze složení, hmotnostní zlomek prvku ve směsi sloučenin.
  4. Příprava a separace směsí. Nečistoty, příměsi. Základy materiálových bilancí bez chemické reakce. Bilanční schéma, proudy a složky. Matice zadání. Řešení jednoduchých bilančních úloh (směšování roztoků, separátor aj.). Bilanční rovnice a dodatečné vztahy.
  5. Nasycené roztoky. Krystalizace volná. Výtěžek.
  6. Rušená krystalizace.
  7. Složitější bilanční systémy - vícekrokové procesy.
  8. Stavová rovnice ideálního plynu. Ideální směs ideálních plynů. Parciální tlak, parciální objem.
  9. Opakování. Test 1.
  10. Základy stechiometrických výpočtů. Rozsah reakce, klíčová složka, přebytek složky. Reakce následné a paralelní.
  11. Jednoduché stechiometrické výpočty. Určení klíčové složky. Výtěžek, konverze, ztráty.
  12. Složitější stechiometrické výpočty (více reakcí, různé skupenství reaktantů / produktů, výpočet složení reakční směsi aj.).
  13. Kombinované úlohy - např. chem. reakce + krystalizace, vícekrokové procesy.
  14. Opakování. Test 2.

Poznámka: pokud odpadne cvičení v 1.-9. týdnu (z důvodu státního svátku, imatrikulace apod.), posouvá se 1. test na 10. týden.

Studijní materiály

Výuka probíhá formou cvičení, kde bude ukázáno vzorové řešení vybraných úloh. Studenti mají k dispozici v elektronické podobě Pracovní listy, které obsahují zadání úloh a numerický výsledek. Dále mají studenti v každé kapitole uvedeny zadání a výsledky úloh pro samostatné řešení, které jsou důležité k procvičení postupů prezentovaných na cvičení. Pracovní listy jsou k dispozici ke stažení dole na této stránce a rovněž na oficiální stránce e-learningu VŠCHT (nutné přihlášení). Úlohy řešené na cvičení a úlohy doporučené představují minimální soubor úloh, které by student měl bezpečně zvládnout pro získání zápočtu.

Pro hlubší teoretické aspekty výpočtů a intenzivnější procvičení daného tématu doporučujeme využít další zdroje:

  • [skripta Lindner]: skriptum Lindner J.: Základy chemicko-inženýrských výpočtů. VŠCHT Praha (1. vydání, 2014), ISBN 978-80-7080-916-7 (viz katalog, ke stažení také přehled chyb – errata / PDF)
  • [skripta Flemr] skriptum Flemr V., Holečková E.: Úlohy z názvosloví a chemických výpočtů v anorganické chemii. VŠCHT Praha (4. vydání, 2001), ISBN 978-80-7080-435-3 (viz katalog)
  • [e-learning]: elektronický výpočetní kurs původně vyvinutý pro předmět Chemické výpočty, dostupný po přihlášení na https://e-learning.vscht.cz/

Hodnocení

V průběhu semestru studenti píší dva testy, každý z nich je hodnocen nejvýše 100 body. Pro získání zápočtu je potřeba získat z každého testu alespoň 60 bodů. Klasifikace se pak řídí celkovým součtem dosažených bodů takto:

184–200 bodů = A (výborně)
168–183 bodů = B (velmi dobře)
152–167 bodů = C (dobře)
136-151 bodů = D (uspokojivě)
120–135 bodů = E (dostatečně)

V případě neúspěchu je možné daný test opakovat ve vyhlášených termínech ve zkouškovém období, test je možné opravovat nejvýše 2x. Počítá se nejlepší dosažený výsledek. Výsledky jednotlivých testů se nepřevádějí do dalšího semestru, tj. pokud student během prvního semestru neobdrží zápočet, musí si předmět zapsat znovu a úspěšně napsat oba testy (obvykle během 3. semestru).

Při testech z předmětu Chemické a bilanční výpočty nejsou povoleny žádné pomůcky (skripta, učebnice, poznámky z cvičení aj., stejně jako notebooky, tablety či mobilní telefony). Povolena je pouze kalkulačka a psací potřeby. Podrobné informace včetně požadovaného rozsahu znalostí k jednotlivým testům zde (PDF). Vzorová zadání pro test 1 (4 příklady, časový limit 60 minut) ke stažení zde (PDF), pro test II (rovněž 4 příklady, časový limit 60 minut) zde (PDF).

Opravné termíny na testy

budou zpřístupněny v SISu pro přihlášení od 23. 12. Termíny budou vždy v pátek v posluchárně B I. Od 9:00 hod. bude zadáván test I, od 10:30 hod. test II. Na dané datum budou vypsány vždy 3 varianty opravného termínu: a) od 9:00 pro studenty, kteří v daný den budou chtít psát postupně oba testy, b) od 9:00 pro studenty píšící pouze I. test a c) od 10:30 pro studenty píšící pouze II. test. Je potřeba se přihlásit na správný termín - pokud např. se student přihlásí na oba testy a bude psát jen první, propadá mu jeden opravný termín i u druhého testu. Z téhož důvodu je potřeba se v případě neúčasti odhlásit nejpozději den před termínem do 10:00, aby nebyla kapacita poslucháren zbytečně blokována. U vstupu do posluchárny bude kontrolována totožnost studentů, připravte si prosím osobní doklad s fotografií.

Je vhodné opravy testů absolvovat co nejdříve, protože ve 2. polovině zkouškového období budou otevřeny zápisy do laboratoří z anorganické chemie, zapsat se (a vybrat si turnus) mohou pouze ti studenti, kteří mají zápočet z ChBV. Zápočty do SISu i do indexu zapisuje vždy ten vyučující, kterého jste měli na cvičení. 

[urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 51415 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/chbv [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51469] => stdClass Object ( [nazev] => Chemické inženýrství A + B [seo_title] => Chemické inženýrství A + B [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

Hodnocení předmětu Chemické inženýrství A, B

V průběhu obou semestrů se budou psát na cvičeních tři 60ti minutové průběžné testy, shrnující vždy látku z několika ucelených kapitol. Z každého testu lze získat max. 50 bodů, minimem pro získání zápočtu na konci semestru je získání součtu alespoň 75 bodů za semestr, přičemž z každého jednotlivého testu je nutno získat alespoň 20 bodů.

V případě neúspěchu v jednom či více průběžných testů bude možno na konci semestru absolvovat tzv. souhrnný test, během něhož bude v průběhu jednoho dne možno sekvenčně absolvovat jeden, dva, nebo i všechny tři testy. Termíny pro souhrnný test budou dva (zpravidla v prvním a druhém týdnu zkouškového období), v principu lze tedy každý test absolvovat až třikrát (poprvé v průběhu semestru, dvakrát v rámci souhrnného testu). Pro další klasifikaci se počítá vždy nejlepší dosažený výsledek z každého testu.

První semestr (CHI A, letní semestr ve 2. ročníku) je zakončen klasifikovaným zápočtem, přičemž známky budou na základě výsledků průběžných testů uděleny takto:

Celkový součet bodů Známka
135 – 150 A (výborně)
120 – 134 B (velmi dobře)
105 – 119 C (dobře)
90 – 104 D (uspokojivě)
75 – 89 E (dostatečně)
0 – 74 F (nedostatečně)

 

Druhý semestr (CHI B, zimní semestr ve 3. ročníku) je zakončen ústní zkouškou. Podmínkou pro připuštění k ústní zkoušce je získání obou zápočtů. Kritéria pro získání zápočtu v zimním semestru jsou stejná jako v letním semestru (včetně možnosti absolvovat souhrnný test), tj. min. 75 bodů celkem a min. 20 bodů z jednotlivých testů. Zápočet z CHI B není klasifikován, body z testů se však započítávají do celkové známky po ústní zkoušce. Při ústní zkoušce si student náhodně losuje dvě z předem známého seznamu otázek. Otázky zahrnují látku za oba semestry! Z každé otázky lze získat až 50 bodů, minimem pro úspěšné složení ústní zkoušky je získat alespoň 20 bodů z každé otázky a alespoň 125 bodů celkem, tj. součtem bodů z testů z CHI B a z ústních otázek. Celková klasifikace pak vypadá takto:

Celkový součet bodů Známka
225 – 250 A (výborně)
200 – 224 B (velmi dobře)
175 – 199 C (dobře)
150 – 174 D (uspokojivě)
125 – 149 E (dostatečně)
75 – 124 F (nedostatečně)

Řešení a hodnocení řešených příkladů

Při opravování testových příkladů se postupuje tak, že se bodují jednotlivé kroky řešení a celkový počet bodů se získá jejich součtem.

Pokud student použije k řešení jiné metody než té, která je běžná, hodnotí opravující jednotlivé kroky z hlediska věcné správnosti a boduje tyto kroky body odpovídajícími běžnému způsobu řešení úlohy. Neboduje se pouhý výsledek, z práce musí být zřejmé, jak k němu student dospěl. Vždy musí být uveden použitý vztah a dosazeny numerické hodnoty jednotlivých veličin.

Za hrubou chybu, která významně ovlivní algoritmus či výsledek řešení, se zpravidla odečítá 10 bodů, v případě numerické chyby se uděluje polovina možných bodů, zaokrouhluje se směrem dolů.

Opravené semestrální testy dají učitelé studentům k nahlédnutí. Poté je odeberou zpět k úschově. Práce vypracované v rámci souhrnného testu u sebe shromažďuje vedoucí tohoto testu. Všechny písemné práce studentů se uchovávají do konce semestru, ve kterém byly vypracovány.

Závěrečná ustanovení

Na příslušný termín souhrnného testu nebo ústní části zkoušky se musí student předem přihlásit. Pokud se přihlášený student bez omluvy nedostaví k písemné nebo ústní části zkoušky, je klasifikován nedostatečně (F). Omluvit se lze nejpozději do 12:00 hod. posledního pracovního dne před termínem ústně nebo písemně (i elektronickou poštou) na sekretariátu Ústavu chemického inženýrství. V závažných případech lze dodatečné omluvy akceptovat po předložení příslušných dokladů.

Ve výjimečných případech může být omezen počet studentů, kteří se mohou přihlásit na určitý termín.

Studijní materiály

I. Skripta Chemické inženýrství I autorů Hasal P., Schreiber I., Šnita D. a kol., 2. vydání, 2007. Většina úloh probíraných na cvičení je z těchto skript (úlohy značené Ux.y, např. U2.8).

  • Elektronická verze zde
  • Opravy chyb v zadání úloh – PDF
  • Doplněk ke kap. 5 (Usazování) – PDF

II. Vybrané kapitoly ze starších skript Šnita D. a kol.: Příklady a úlohy z chemického inženýrství I a II, vyd. z r. 2002 (pouze formát PDF). Obsahují stručný přehled výpočetních vztahů k dané problematice a řadu dalších úloh vhodných k samostatnému procvičování. Úlohy z těchto skript probírané na cvičení jsou značeny jako USx-y (např. US18-1).

III. Elektronické zdroje

IV. Vybrané kapitoly ze starších skript Neužil L., Míka V.: Chemické inženýrství I (vyd. z r. 1998) a Míka V., Neužil L.: Chemické inženýrství II (vyd. z r. 1999). Přehled teorie, většina témat je probírána podrobněji než v nových skriptech, jsou zahrnuta i témata v nových skriptech neuvedená. Pouze formát PDF.

[urlnadstranka] => [obrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 51469 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/chiab [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51454] => stdClass Object ( [nazev] => Chemické inženýrství I [seo_title] => Chemické inženýrství I [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [perex] => [ikona] => [obrazek] => [ogobrazek] => [pozadi] => [obsah] =>

[urlnadstranka] => [iduzel] => 51454 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/chi1 [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51464] => stdClass Object ( [nazev] => Chemické inženýrství II [seo_title] => Chemické inženýrství II [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

Pracovní materiály

[urlnadstranka] => [obrazek] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 51464 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/chi2 [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51475] => stdClass Object ( [nazev] => Chemicko-inženýrský projekt [seo_title] => CHIP [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

Změny týkající se zimního semestru 2020/2021

2. 11. 2020 bylo vzhledem k současné situaci s distanční výukou garanty předmětu rozhodnuto následovně:

Závěrečné prezentace zrušeny. Prezentace budou nahrazeny důslednějším přezkoušením členů skupiny konzultantem po odevzdání závěrečné zprávy. Studenti budou prezentovat shrnutí výsledků projektu přímo konzultantovi. Hodnocení bude tvořeno ze 100% známkou od konzultanta. Po splnění těchto podmínek, mohou konzultanti studentům zapsat zápočty přímo do SISu.

Organizace výuky a podmínky získání zápočtu

Chemicko-inženýrský projekt (CHIP) je povinný předmět vyučovaný v zimním semestru 3. ročníku. Cílem předmětu je naučit se řešit inženýrské problémy a prezentovat získané výsledky.

Zadání CHIPu obdrží posluchači v 1. týdnu zimního semestru v posluchárně a čase, který je uveden v rozvrhu. CHIPy budou řešeny v tříčlenných skupinách posluchačů. Každá tato skupina bude pracovat pod vedením konzultanta, jehož jméno je uvedeno v zadání CHIPu (nemusí se shodovat se jménem vyučujícího, který zadání rozdával). Zadání jsou tematicky rozdělena podle fakult.

Studenti, kteří si zadání nevyzvednou standardním způsobem kontaktují příslušného koordinátora (garanta) předmětu nejpozději do konce druhého týdne semestru.

Studenti se ohlásí svému konzultantovi nejpozději ve druhém týdnu semestru. Při řešení projektu postupují dle jeho pokynů a pravidelně s ním konzultují postupné kroky řešení. Četnost a termíny konzultací závisí na dohodě mezi studenty a konzultantem.

Řešení projektu studenti zpracují ve formě písemné zprávy, kterou v tištěné i elektronické verzi odevzdají konzultantovi. Tato zpráva obsahuje:

  • Titulní stránku (šablona ke stažení na této stránce dole).
  • Text zadání.
  • Úvod, ve kterém je třeba zdůvodnit zvolenou metodu výpočtu.
  • Postup výpočtu. Zde jsou uvedeny použité vztahy, všechny potřebné mezivýsledky včetně číselného dosazení, výsledné hodnoty a odkazy, kde byly nalezeny hodnoty neuvedené v zadání.
  • Diskuze výsledků a Závěry.
  • Potřebná schémata, obrázky, grafy a tabulky (dle potřeby v textu nebo jako příloha).
  • Seznam symbolů a Seznam použité literatury.

Konzultant na základě odevzdané písemné zprávy a podle aktivity v průběhu semestru ohodnotí každého člena skupiny (na stupnici mezi 1,00-3,24 nebo stupňem F), případně vrátí zprávu k přepracování. Hodnocení konzultanta představuje 75% výsledné známky.

Termín pro odevzdání písemné zprávy konzultantovi je do konce 13. týdnu semestru. . Odevzdání zprávy po termínu bude ve výsledném hodnocení penalizováno zhoršením hodnocení o jeden stupeň (z A na B, z B na C, apod.)

Nedílnou součástí CHIPu je prezentace projektu, která se bude konat ve 12. až 14. týdnu semestru v termínech vypsaných v SISu. Studenti se přihlašují na ten termín, který mají v rozvrhu svého kruhu. Přihlašuje se pouze jeden student za celou skupinu.

Podmínkou účasti na prezentaci je schválení závěrečné zprávy a ohodnocení studentů konzultantem. Závěrečná prezentace probíhá před 2-3člennou komisí pod vedením vyučujícího. K dispozici bude PC a dataprojektor. Řešení CHIPu prezentuje jeden student za celou skupinu při účasti celé skupiny. Doba prezentace je stanovena na 5 minut, poté (především zbývající) členové skupiny zodpoví případné dotazy.

Komise ohodnotí prezentaci jednou známkou za celou skupinu (na stupnici mezi 1,00-3,24 nebo stupněm F) a toto hodnocení tvoří 25% výsledné známky.

Ve zkouškovém období bude vypsán nejméně jeden termín prezentace pro skupiny, které odevzdaly písemné zprávy projektu až po termínu.

Pravidla pro zapisování a výuku předmětu v letním semestru:

Předmět je standardně vyučován pouze v zimním semestru. V letním semestru bude předmět vyučován pouze pro ty studenty, kteří se z objektivních důvodů nemohli výuky zúčastnit v zimním semestru. To znamená, že studentům bude umožněno získat zadání projektu na začátku letního semestru pouze v odůvodněných případech (např. výjezd do zahraničí, dlouhodobá nemoc, přerušení studia). V takovém případě musí studenti kontaktovat příslušného koordinátora (garanta) předmětu co nejříve, nejpozději však do konce druhého týdne letního semestru.

Studenti, kteří mají zadání projektu ze zimního semestru, ale nestihli projekt dokončit ani během zkouškového období zimního semestru musí nejpozději do konce druhého týdne letního semestru kontaktovat příslušného koordinátora se žádostí o posunutí termínu odevzdání písemné zprávy. Studenti, pokud tak neučiní nebo pokud neodevzdají zprávu ani v náhradním termínu, budou muset předmět opakovat v dalším zimním semestru s novým zadáním.

Studenti, kteří budou mít zapsán předmět v letním semestru, ale nesplní výše uvedené podmínky budou v letním semestru hodnoceni stupněm F.

Celkové hodnocení studentů se zadáním ze zimního semestru, kteří dokončí práci až v letním semestru bude (stejně jako v případě zprávy odevzdané po 13. týdnu zimního semestru) penalizováno zhoršením o jeden stupeň.

Termín odevzdání písemné zprávy je poslední týden letního semestru. Zprávy odevzdané po tomto termínu budou hodnoceny stupněm F.

Koordinátoři (garanti) předmětu pro jednotlivé fakulty

M. Kohout (FCHT), F. Rejl (FCHI, FTOP), Z. Grof (FPBT)

Tabulka pro určení výsledného hodnocení

Vážený průměr hodnocení písemné zprávy (75%) a prezentace (25%) Klasifikace Klasifikace v případě odevzdání písemné zprávy až po stanoveném termínu
1,00 - 1,24 A B
1,25 - 1,74 B C
1,75 - 2,24 C D
2,25 - 2,74 D E
2,75 – 3,24 E F
hodnocení písemné zprávy nebo prezentace stupněm F, nesplnění výše uvedených pravidel F F
[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 51475 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/chip [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51612] => stdClass Object ( [nazev] => Chemický průmysl a životní prostředí [seo_title] => Chemický průmysl a životní prostředí [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

Pracovní materiály

[urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 51612 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/chpzp [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51417] => stdClass Object ( [nazev] => Disperzní systémy I [seo_title] => Disperzní systémy I [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] => [urlnadstranka] => [obrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 51417 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/ds1 [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51611] => stdClass Object ( [nazev] => Disperzní systémy II [seo_title] => Disperzní systémy II [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

Studijní materiály

[submenuno] => 1 [urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 51611 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/ds2 [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51613] => stdClass Object ( [nazev] => Inovace strukturovaných produktů [seo_title] => Inovace strukturovaných produktů [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

[urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 51613 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/isp [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51478] => stdClass Object ( [nazev] => Inženýrství biologických procesů [seo_title] => Inženýrství biologických procesů [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

Požadavky pro získání zápočtu a složení zkoušky

Zápočet: V průběhu semestru posluchači absolvují v rámci cvičení dva písemné testy (obvykle v 7. a 14. výukovém týdnu) zaměřené na řešení jednoduchých výpočtově orientovaných problémů. Z každého testu je možno získat 0-50 bodů. Podmínkou pro získání zápočtu je získání alespoň 25 bodů z každého testu.
Posluchači, kteří nesplní uvedený požadavek v průběhu semestru, mohou absolvovat testy znovu ve dvou náhradních termínech ve zkouškovém období. V těchto náhradních termínech se posluchači též mohou pokusit o vylepšení bodového zisku z jednoho či obou testů (výsledek takového pokusu se započítává do celkového bodového hodnocení pouze tehdy, je-li vyšší než nejvyšší výsledek předchozích pokusů).

Zkouška: Zkouška z předmětu Inženýrství biologických procesů je ústní. Podmínkou pro absolvování ústní zkoušky je získání zápočtu.
Při ústní zkoušce si posluchač losuje dvojici otázek z předem sestaveného seznamu. Odpověď na každou otázku je hodnocena 0-50 bodů. K úspěšnému složení zkoušky musí posluchač získat alespoň 20 bodů z každé otázky.
Bodové hodnocení z ústní zkoušky a bodové hodnocení obou testů se sečte do celkového bodového hodnocení předmětu a výsledná známka je určena dle následující tabulky:

Celkový součet bodů   Klasifikace   
< 100 F
100–119 E
120–139 D
140–159 C
160–179 B
180–200 A

Zkušební otázky

  1. Základní poznatky z biologie mikroorganismů. Požadavky mikroorganismů na fyzikálně-chemické vlastnosti prostředí. Morfologie buněk. Taxonomie mikroorganismů. Prokaryotické a eukaryotické mikroorganismy. Viry. Základní charakteristiky uvedených organismů. Stavba a základní charakteristiky prokaryotické a eukaryotické buňky, organely.
  2. Složení buněčné hmoty. Proteiny, nukleové kyseliny, polysacharidy, lipidy a další složky. Jejich biologické funkce. Buněčné živiny. Účel přijímání živin. Mikro- a makroživiny. Růstová (kultivační média) definovaná a komplexní. Základní suroviny pro přípravu kultivačních médií.
  3. Enzymy: struktura a podstata funkce enzymů. Klasifikace enzymů, názvosloví. Základy enzymové kinetiky. Kinetika Michaelise a Mentenové. Předpoklady při odvozování kinetických rovnic pro enzymové reakce.
  4. Určování hodnot kinetických konstant enzymových reakcí. Složitější modely enzymové kinetiky (alosterické enzymy, inhibice).
  5. Vliv hodnoty pH a teploty na enzymové reakce. Inaktivace enzymů.
  6. Imobilizace enzymů: základní metody a techniky. Vliv mikroprostředí na enzymové reakce s imobilizovanými enzymy. Transportní procesy v systémech s imobilizovanými enzymy – přestup hmoty na povrch neporézního nosiče imobilizovaného enzymu, Damköhlerovo kritérium, vnější faktor účinnosti. Vnitřní difuze v porézním nosiči, faktor účinnosti, Thielův modul.
  7. Růst mikrobiálních buněk, specifická růstová rychlost, stanovení koncentrace buněk v médiu. Růst ve vsádkových systémech. Fáze růstové křivky. Stechiometrické parametry růstu buněk.
  8. Vliv kultivačních podmínek (teplota, pH, konc. rozpuštěného kyslíku) na kinetiku růstu mikroorganismů. Produkce tepla při růstu mikroorganismů. Strukturované a segregované modely růstu.
  9. Entalpická bilance a určení metabolického tepla v chlazeném bioreaktoru.
  10. Závislost růstové rychlosti na koncentraci limitujícího substrátu, Monodova rovnice a další modely. Vliv inhibitorů na růstovou rychlost. Popis růstu buněk ve vsádkových systémech s Monodovou kinetikou. Logistická rovnice.
  11. Růst mikroorganismů v kontinuálních kulturách. Chemostat a turbidostat. Popis chemostatu bez vlivu endogenního metabolismu a bez tvorby produktu. Diskuze optimální zřeďovací rychlosti pomocí grafu (bez odvození).
  12. Růst mikroorganismů v kontinuálních kulturách - popis chemostatu s vlivem endogenního metabolismu a s tvorbou produktu.
  13. Provozní úvahy – srovnání jednoduchého vsádkového a průtočného bioreaktoru. Možnosti jiných uspořádání.
  14. Typy průmyslových biorekatorů, aerace, zvětšování měřítka, sterilizace.

[urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 51478 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/ibp [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51614] => stdClass Object ( [nazev] => Laboratoř přípravy nano a mikromateriálů [seo_title] => Laboratoř přípravy nano a mikromateriálů [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] => [urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 51614 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/lpnm [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [52143] => stdClass Object ( [nazev] => Laboratoř z chemického inženýrství [seo_title] => Laboratoř z chemického inženýrství [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [perex] => [ikona] => [obrazek] => [ogobrazek] => [pozadi] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

Návody a další pokyny a materiály

Kde nás najdete?

Budova A, naproti Bufanu po schodech dolů, na konci schodů vpravo, dva kroky, a znovu vpravo dlouhou chodbou ke dveřím na jejím konci (S-76).

[urlnadstranka] => [iduzel] => 52143 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/lchi [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51490] => stdClass Object ( [nazev] => Multifunkční chemické a biochemické mikrosystémy [seo_title] => Multifunkční chemické a biochemické mikrosystémy [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

[urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 51490 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/mchbm [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51493] => stdClass Object ( [nazev] => Potravinářské inženýrství a bioinženýrství [seo_title] => Potravinářské inženýrství a bioinženýrství [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

Zkouška z předmětu PIB se skládá z písemné a ústní části. Výsledná známka se získá kombinací hodnocení znalostí prokázaných výpočtem příkladů (písemná část zkoušky) a znalostí teoretických partií (ústní část zkoušky). Výpočetní schopnosti prokazuje student při průběžných testech, souhrnných testech, popř. písemné části zkoušky řešením příkladů z předem stanovených tématických okruhů.

Hodnocení předmětu

Způsob kontroly výpočetních znalostí a schopností

V průběhu semestru se v rámci cvičení, v předem oznámených termínech, píší dva kontrolní testy ohodnocené 0 až 50 body. Každý test trvá 60 minut a je zadán jeden příklad. Při řešení lze použít vlastní dostupné učební pomůcky (např. skripta, vypočtené příklady ze cvičení atd.). Je přísně zakázáno používat znalosti a pomůcky jiných studentů v jakékoliv podobě. Pro úspěšné absolvování testu je nutno získat alespoň 20 bodů.

Zpravidla v prvním a druhém týdnu zkouškového období Ústav chemického inženýrství (ÚCHI) vypisuje dva termíny tzv. souhrnného testu. Při souhrnném testu se zadávají postupně příklady z obou tématických okruhů (na každý příklad má student 60 minut čistého času a mezi zadáním jednotlivých příkladů je vždy krátká přestávka). Student může psát podle vlastního uvážení jeden nebo oba příklady. Na souhrnný test se student musí předem přihlásit. Z každého příkladu lze opět získat 0 až 50 bodů. Do celkového hodnocení se vždy započítává nejlepší dosažený výsledek z každého tématického okruhu, nezávisle na tom, zda byl získán během semestru nebo na souhrnném testu.

Studenti, kteří mají z obou tématických okruhů nejméně 20 bodů, získávají zápočet a mohou se přihlásit k ústní zkoušce. V tomto případě student nemusí psát písemnou část zkoušky. Studenti, kteří ani po souhrnných testech nezískali zápočet, se musí zúčastnit písemné části zkoušky.

Písemné části zkoušky se může zúčastnit každý student. Při písemné části zkoušky může student psát pouze jeden příklad. Ti, kteří již před písemnou zkouškou získali zápočet, si mohou touto formou zlepšit hodnocení z toho tématického okruhu, ze kterého získali nejméně bodů, a vylepšit si bodové hodnocení. V rámci daného okruhu se do výsledného hodnocení započítává vždy nejlepší dosažené hodnocení, bez ohledu na to, zda bylo získáno v testu během semestru, souhrnném testu či písemné části zkoušky.

Studenti, kteří po absolvování písemné části zkoušky mají zápočet, se musí přihlásit na ústní zkoušku. Pokud se na ni nedostaví a píší znovu písemnou část zkoušky, je tato považována za opravný termín zkoušky.

Studenti, kteří ani po písemné části zkoušky nezískali zápočet, jsou klasifikováni nedostatečně (F) a musí se znovu přihlásit k písemné části zkoušky.

Ústní zkouška

Při ústní zkoušce si student losuje dvojici otázek z předem zveřejněného souboru zkušebních otázek. Odpověď na každou otázku je hodnocena 0 až 50 body a podmínkou úspěšného absolvování ústní zkoušky je dosažení nejméně 20 bodů z každé otázky.

Všechny získané body se sčítají a výsledný součet určuje konečnou známku ze zkoušení podle následujícího klíče:

Celkový součet bodů    
Známka
0 – 99 F (nedostatečně)
100 – 119 E (dostatečně)
120 – 139 D (uspokojivě)
140 – 159 C (dobře)
160 – 179 B (velmi dobře)
180 – 200 A (výborně)

Závěrečná ustanovení

Na příslušný termín souhrnného testu, písemné nebo ústní části zkoušky se musí student předem přihlásit. Pokud se přihlášený student bez omluvy nedostaví k písemné nebo ústní části zkoušky, je klasifikován nedostatečně (F). Omluvit se lze nejpozději do 12:00 hod. posledního pracovního dne před termínem zkoušky ústně, písemně nebo elektronickou poštou na sekretariátu Ústavu chemického inženýrství. V závažných případech lze dodatečné omluvy akceptovat po předložení příslušných dokladů.

Otázky k ústní zkoušce

  1. Tekutiny a jejich vlastnosti. Síly působící v tekutinách, deformace tekutin. Tečné napětí, rychlost smykové deformace.  Rheogramy, newtonské a nenewtonské tekutiny. Mocninový model. Zdánlivá viskozita. Pseudoplastické, dilatantní a binghamské kapaliny.
  2. Proudění nenewtonských kapalin potrubím, charakter toku, tlaková ztráta při proudění nenewtonských kapalin. Míchání nenewtonských kapalin, smyková rychlost a příkon míchadla.
  3. Disperzní systémy, jejich typy a charakterizace (rozdělení velikosti částic, střední velikost, rozptyl).  Metody pro dělení dispersních soustav. Odstřeďování a odstředivky – usazovací rychlost v odstředivém poli, doba usazování v bubnové a trubkové odstředivce, výkonnost odstředivek.
  4. Mikrofiltrace, ultrafiltrace a nanofiltrace. Princip membránových filtračních procesů, používané membrány – jejich charakteristiky, rejekční faktor, propustnost membrán. Aplikační formy membrán, membránové moduly. Způsoby provedení membránových filtrací.
  5. Bilancování membránových filtračních procesů. Koncentrační polarizace při membránových filtracích, vliv na průběh procesu, polarizační modul, popis koncentrační polarizace, vliv přestupu hmoty.
  6. Intenzita objemového toku filtrátu při membránových filtracích, hydraulické odpory při membránových filtracích. Určení propustnosti (permeability) a potřebné plochy filtrační membrány.
  7. Sdílení tepla prouděním a vedením. Fourierův zákon, tepelná vodivost. Bilance enthalpie při vedení tepla v pevném materiálu - Fourierova rovnice.
  8. Jednosměrné ustálené vedení tepla. Přestup tepla, popis, kriteriální rovnice pro přestup tepla, způsoby ohřevu a chlazení v míchacích nádobách.
  9. Sdílení tepla sáláním. Princip, Stefanův-Boltzmanův zákon, Stefanova-Boltzmanova konstanta, emisivita a absorptivita povrchů. Výměna tepla sáláním mezi malým tělesem a izotermním okolím. Určení teploty povrchu ozařovaného, resp. vyzařujícího povrchu. Princip mikrovlnného a indukčního ohřevu.
  10. Sdílení hmoty – molekulární difuse, 1. Fickův zákon, difusivita. Mezifázové sdílení hmoty, intenzita toku složky, hybná síla, odpor proti sdílení hmoty. Sdílení hmoty mezi pevnou fází a kapalinou, mezi dvěma kapalinami a mezi plynem a kapalinou, koeficienty přestupu a prostupu hmoty.
  11. Objemový součinitel přestupu hmoty při sdílení hmoty mezi plynem a kapalinou a určení jeho hodnoty. Transport kyslíku při aerobních procesech, rychlost spotřeby kyslíku, rozpustnost kyslíku v kapalinách, rovnováha, určování koncentrace rozpuštěného kyslíku.
  12. Adsorpce – princip a použití, adsorbenty, vazba mezi adsorbátem a adsorbentem, rovnováha při adsorpci – adsorpční izotermy.
  13. Izotermní adsorpce v promíchávaném stupni a opakovaná adsorpce ve dvou stupních.
  14. Membránové separační procesy – princip a použití. Typy membrán a jejich vlastnosti, membránové moduly. Permeabilita, selektivita a rejekční faktor membrány, retenční faktor membránového modulu. Bilancování membránových procesů.
  15. Koncentrační polarizace membrán, kvalitativní a kvantitativní popis polarizace, polarizační modul, vliv polarizace na membránové procesy.
  16. Kinetika membránových separačních procesů, hybné síly, odpor proti transportu hmoty v membránách. Určení potřebné velikosti plochy membrány.
  17. Plynová permeace (membránová separace plynů) – princip a popis. Pervaporace– princip a popis.
  18. Reversní osmóza – princip a popis. Dialýza – princip a popis, uspořádání dialyzačních zařízení.
  19. Bioreaktory a enzymové reaktory – dělení. Enzymové reakce – kinetika Michaelise a Mentenové, závislost rychlosti enzymové reakce na teplotě, tepelná denaturace enzymů, aktivační energie, poločas enzymové aktivity.
  20. Růst mikrobiálních buněk, rychlost růstu, specifická růstová rychlost. Monodova rovnice, stechiometrické parametry růstu buněk a produkce mikrobiálních produktů. Produkce tepla při růstu buněk. Závislost růstové rychlosti na teplotě.
  21. Růst mikroorganismů ve vsádkových systémech. Růstová křivka a její fáze. Bilance biomasy, bilance substrátu, logistická rovnice.
  22. Růst mikroorganismů v průtočných systémech. Chemostat a jeho matematický popis – bilance biomasy a limitujícího substrátu. Zřeďovací rychlost. Vymytí biomasy, produktivita chemostatu. Kaskády chemostatů.
[urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 51493 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/pib [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51615] => stdClass Object ( [nazev] => Produktové inženýrství I [seo_title] => Produktové inženýrství I [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

[urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 51615 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/pi1 [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51616] => stdClass Object ( [nazev] => Seminář nano a mikrotechnologií [seo_title] => Seminář nano a mikrotechnologií [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

[urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 51616 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/snm [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51498] => stdClass Object ( [nazev] => Úvod do chemických technologií [seo_title] => Úvod do chemických technologií [seo_desc] => [autor] => 409 [autor_email] => [obsah] =>

Sylabus předmětu

Hodnocení předmětu

V konečném výsledku, který je hodnocen známkou, se promítají znalosti prokázané výpočtem příkladů a znalosti teoretických partií. Výpočetní schopnosti a teoretické znalosti prokazuje student při zápočtovém, popř. při opravném testu a dále při zkouškovém testu. Při všech těchto testech se nesmí používat žádná literatura, včetně poznámek z přednášek.

Zápočtový test

V průběhu semestru se v rámci cvičení píše zápočtový test ze dvou tématických okruhů. Průběžný test trvá 50 minut a lze získat maximálně 100 bodů.

Opravný test

Na začátku zkouškového období budou vypsány dva termíny (v 1. a 2. týdnu) opravného testu. Při tomto testu si lze doplnit zápočtový test, případně vylepšit dosažený výsledek. Pro získání zápočtu a pro hodnocení předmětu se studentovi započítává nejlepší výsledek dosažený v obou pokusech. Opravný test trvá 50 minut a lze získat maximálně 100 bodů. Na opravný test se musí student přihlásit nejpozději do 12 hodin den před vyhlášeným termínem. Student se může účastnit obou termínů opravného testu.

Udělení zápočtu

Student, který získal ze zápočtového, příp. opravného testu nejméně 50 bodů, získá zápočet a může se přihlásit k písemné zkoušce.

Student, který nezískal potřebný počet bodů k udělení zápočtu se nemůže účastnit písemné zkoušky.

Zkouška

Zkouška je prováděna formou písemného testu, který trvá 60 minut a lze získat maximálně 100 bodů. Za úspěšné složení zkoušky se považuje výsledek zkouškové písemky nad 40 bodů. Na písemnou zkoušku se student musí přihlásit nejpozději do 12 hodin den před vyhlášeným termínem.

Výsledná známka je dána součtem bodů získaných při zápočtu a z písemné zkoušky dle následujícího klíče:

Celkový součet bodů Známka
50 - 99 F (nedostatečně)
100 - 119 E (dostatečně)
120 - 139 D (uspokojivě)
140 - 159 C (dobře)
160 - 179 B (velmi dobře)
180 - 200 A (výborně)
[urlnadstranka] => [obrazek] => [iduzel] => 51498 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/ucht [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) ) [iduzel] => 51414 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => dokumenty [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [51434] => stdClass Object ( [nazev] => Státní závěrečné zkoušky a bakalářská práce [seo_title] => Bakalářská práce [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [perex] => [ikona] => kniha [obrazek] => [ogobrazek] => [pozadi] => [obsah] =>

Bakalářská práce

Termíny odevzdávání závěrečných prací a konání SZZ jsou uvedeny ve výnosu Organizace akademického roku 2023/2024. Další informace naleznete na fakultní stránce. Všechny pokyny k vypracování bakalářské práce včetně údajů pro tisk jsou uvedeny na stránkách CIS. Součástí obhajoby bakalářské práce je její prezentace před komisí. Prezentaci si studenti připraví ve formátu PPT, PPTX, PPS nebo PDF, případné jiné formáty předem konzultujte se svým školitelem. Trvání prezentace je 8-10 minut.

Tematické okruhy pro státní závěrečné zkoušky od akad. roku 2022/2023

Okruhy pro všechy studijní programy

Ukončení studia

Absolvent po úspěšně vykonané SZZ vyřídí výstupní list a výstupní prohlídku od lékaře. Dnem ukončení studia je den státní zkoušky.

Promoce

Vlastní promoce bude trvat asi hodinu. Před každou promocí provede tajemnice fakulty zjištění prezence a nácvik ceremoniálu.

 

 

[urlnadstranka] => [poduzel] => stdClass Object ( [4637] => stdClass Object ( [obsah] => [iduzel] => 4637 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => dokumenty [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) ) [iduzel] => 51434 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/bakalarka [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_ikona [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51269] => stdClass Object ( [nazev] => [barva_pozadi] => seda [uslideru] => true [text] => [poduzel] => Array ( ) [iduzel] => 51269 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => infobox [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [51257] => stdClass Object ( [nazev] => Bakalářské studijní programy [seo_title] => Programy [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] => [urlnadstranka] => [obrazek] => [poduzel] => stdClass Object ( [64034] => stdClass Object ( [nadpis] => [apiurl] => https://studuj-api.cis.vscht.cz/cms/detail/22340/B402/22340/B404/?weburl=/studium/bakalarske/programy [urlwildcard] => cis-path [api_suffix] => ibp/ [iduzel] => 64034 [canonical_url] => _clone_ [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => api_html [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64035] => stdClass Object ( [nazev] => [seo_title] => Study plan [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] => [urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 64035 [canonical_url] => _clone_ [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/programy/plan [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) ) [iduzel] => 51257 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium/bakalarske/programy [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [51260] => stdClass Object ( [obsah] => [poduzel] => stdClass Object ( [51261] => stdClass Object ( [nadpis] => [popis] => [platne_od] => [platne_do] => [odkaz] => [text_odkazu] => [obrazek_pozadi] => 0001~~Mwg3djQ2sDAAAA.jpg [barva_textu] => [iduzel] => 51261 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => slider [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) ) [iduzel] => 51260 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => slider [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) ) [sablona] => stdClass Object ( [class] => boxy [html] => [css] => [js] => $(function() { setInterval(function () { $('*[data-countdown]').each(function() { CountDownIt('#'+$(this).attr("id")); }); },1000); setInterval(function () { $('.homebox_slider:not(.stop)').each(function () { slide($(this),true); }); },5000); }); function CountDownIt(selector) { var el=$(selector);foo = new Date; var unixtime = el.attr('data-countdown')*1-parseInt(foo.getTime() / 1000); if(unixtime<0) unixtime=0; var dnu = 1*parseInt(unixtime / (3600*24)); unixtime=unixtime-(dnu*(3600*24)); var hodin = 1*parseInt(unixtime / (3600)); unixtime=unixtime-(hodin*(3600)); var minut = 1*parseInt(unixtime / (60)); unixtime=unixtime-(minut*(60)); if(unixtime<10) {unixtime='0'+unixtime;} if(dnu<10) {unixtime='0'+dnu;} if(hodin<10) {unixtime='0'+hodin;} if(minut<10) {unixtime='0'+minut;} el.html(dnu+':'+hodin+':'+minut+':'+unixtime); } function slide(el,vlevo) { if(el.length<1) return false; var leva=el.find('.content').position().left; var sirka=el.width(); var pocet=el.find('.content .homebox').length-1; var cislo=leva/sirka*-1; if(vlevo) { if(cislo+1>pocet) cislo=0; else cislo++; } else { if(cislo==0) cislo=pocet-1; else cislo--; } el.find('.content').animate({'left':-1*cislo*sirka}); el.find('.slider_puntiky a').removeClass('selected'); el.find('.slider_puntiky a.puntik'+cislo).addClass('selected'); return false; } function slideTo(el,cislo) { if(el.length<1) return false; var sirka=el.width(); var pocet=el.find('.content .homebox').length-1; if(cislo<0 || cislo>pocet) return false; el.find('.content').animate({'left':-1*cislo*sirka}); el.find('.slider_puntiky a').removeClass('selected'); el.find('.slider_puntiky a.puntik'+cislo).addClass('selected'); return false; } [autonomni] => 1 ) [api_suffix] => ibp/ )


VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit plnou verzi